ورزش و سرگرمی

نحوه شستشوی لباس های ورزشی

شستشوی لباس

نکات مهم در نحوه شستشوی لباس های ورزشی:

  1. قبل از هر کاری لباس را باید برعکس کرده و سپس اقدام به شستشو کنید.
  2. لباس‌های ورزشی حتما باید با دست شسته شوند، چراکه ماشین لباسشویی باعث از بین رفتن الیاف پارچه می‌شود.
  3. لباس سفید را حتما جداگانه بشویید.
  4. لباس‌های رنگی را میتوانید با هم بشوریید و لباس‌های مشکی را با همدیگر.
  5. لباس‎های خاکستری و آبی را میتوانید با هم بشویید.
  6. لباس‌ها را حتما باید آب سرد بشویید و از آب گرم استفاده نکنید چرا که ممکنه به اسپانسر، شماره و سایر علائم روی لباس که بصورت پرس گرم حک شده‌اند آسیب بزند.
  7. از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده باعث می‌شود که لباس‌های ورزشی کاملا تمیز نشوند. اگر هم می‌خواهید از نرم کننده استفاده کنید باید توجه کنید که میزان استفاده از آن بسیار کمتر از حالت عادی برای لباس‌های عادی باشد.
  8. تنهای مجاز به استفاده از مایع دستشویی برای تمیزتر شدن لباس‌ها هستید. هرگونه مواد شوینده باعث از بین رفتن پارچه و اسپانسرهای روی لباس می‌شود.
  9. هیچ گاه برای آبکشی لباس ورزشی را مچاله نکنید چون ممکنه به اسپانسر و چاپ لباس آسیب برسه.

 

بعد از اتمام ورزش به سرعت باید لباس ورزشی را بشویید.

زمانی که ورزش می‌کنید لباس‌تان عرق کرده و نهایت آلودگی روی آن ممکن است گل و لای یا خاک روی لباس باشد. در نتیجه بعد از اتمام ورزش بهتره سریعا بشویید. نگذارید که لباس‌های ورزشی در ساک ورزشی بمانند. چرا که در این صورت باکتری‌هایی تولید می‌شوند که باعث سلامتی بدن مضر است.

در صورتی که لباس ورزشی بوی بدی می‌دهد، آن را نیم ساعت در محلول آب و سرکه قرار دهید. نسبت سرکه به آب باید یک به چهار باشد. بعد از این کار لباس را بشویید. این کار بهترین راه برای عدم استفاده از مواد شوینده بهداشتیه.

کفش‌های ورزشی را در ماشین لباس‌شویی نشویید. این کار باعث از بین رفتن لژ کفش می‌شود و قدرت حفاظت کفش را کاهش می‌دهد. برای شستن کفش‌ ورزشی بهترین راه این است که آن را با دست و یک پارچه یا براش آغشته به محلول سرکه یا مواد شوینده بشویید و در انتها با آب سرد آبکشی کنید.

و نکته آخر در مورد  نحوه شستشوی لباس های ورزشی اینکه

تا جایی که ممکنه از اتو کردن لباس خودداری کنید و سعی کنید با گذاشتن لباس ورزشی دربین یک شی صاف چروکی لباس ورزشی را از بین ببرید و اگر مجبور شدید لباس خود را اتو کنید حتما یک پارچه نخی نسبتا ضخیم مانند شال یا روسری روی لباس پهن کنید تا از تماس مستقیم حرارت سطح اتو به لباس جلوگیری شود ، چرا که حرارت مستقیم باعث آسیب زدن به شماره و تگ لباس میشود. لباس ورزشی را در آهسته‌ترین و نرمال‌ترین حالت ممکن قرار دهید.  دقت کنید که جای لباس ورزشی نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشه، چرا که گرما و سرمای بیش از حد باعث ترک خوردن تگ،چاپ روی لباس و اسپانسر  نیز می‌شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *