ورزش و سرگرمی

نکات مهم درباره جوراب ورزشی

نکات مهم درباره کیفیت جوراب

کیفیت جوراب ورزشی باید چگونه باشد؟

داشتن یک جفت جوراب ورزشی مناسب برای اطمینان از داشتن عملکرد خوب در طول تمرین  و فعالیت های ورزشی امری مهم و ضروری است. هدف استفاده از جوراب ورزشی، لایه گذاری اضافی برای پا، محافظت کردن از پا در برابر تاول زدن و پیشگیری از بو گرفتن پا است. هر جورابی مناسب برای همۀ نوع فعالیت ورزشی نیست. جوراب های ویژه ای برای دوچرخه سواری، دویدن یا کوهنوردی وجود دارد. انجام هرگونه فعالیت ورزشی می تواند باعث ایجاد فشار روی پا شود. لازم است که قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی، یک جفت جوراب مناسب تهیه کنید. هنگام خرید جوراب، باید به چندین نکته مهم توجه داشته باشید؛ اما حائز اهمیت ترین نکته، به کار گیری از مواد مناسب در تولید جوراب و نوع ورزشی است که می خواهید انجام دهید است.

مواد استفاده شده در تولید جوراب خاصیت فیتیله نوعی قابلیت در مواد است که عرق را جذب  می کند و از پوست دور می کند. مواد دارای این خاصیت قادر به جذب و تبخیر سریع عرق از پا هستند. داشتن این قابلیت به علت خشک و بی بو نگه داشتن پا و جلوگیری از تاول زدن پاها ضروری است.

الیاف هایی که از قدرت فیتیله ای بالایی برخوردار اند موادی مانند الیاف های نخ، اکریلیک و پلی استر هستند

نکات مهم درباره کیفیت جوراب

کیفیت جوراب

 

 

 

.

انواع جنس جوراب ورزشی: پنبه، پشم، آکریلیک، نایلون، لایکرا

 پنبه

جوراب هایی که از صد درصد پنبه درست شده اند، بسیار راحت اند. ولی مشکل آنها این است که رطوبت را به خود جذب کرده و در خود حفظ می کنند، یعنی به سادگی خشک نمی شوند.یک نکته ی منفی دیگر در جوراب های پنبه ای این است که در هنگام حرکت در پاها سایش ایجاد می کنند؛ در نتیجه این جوراب ها سریعا فرسوده می شوند. به خصوص زمانیکه برای فعالیت های شدید فیزیکی استفاده شوند. جوراب های با مخلوط پنبه برای فعالیت های کوتاه مدت و ورزش هایی با شدت کمتر مناسب هستند..

پشم

این نوع جوراب ها به خاطر بافت شان ، لایه گذاری مناسبی دارند.جوراب های پشمی بادوام تر از جوراب های پنبه ای هستند و شکل ظاهری خود را به خوبی حفظ می کنند؛ به این معنا که آن ها در طول فعالیت های ورزش شدید، دیرتر فرسوده می شوند. جوراب های پشمی از قدرت فیتیله ای بالاتری برخوردارند. طوری که می تواند بیش از از وزن خود عرق جذب کنند و خشک بمانند. بهتر است این جوراب ها با دست شسته شوند. شستشو با ماشین لباسشویی می تواند به آن ها آسیب بزند و آنها را زودتر فرسوده کند.

آکریلیک

جوراب های ورزشی  جوراب هایی هستند که به فراوانی در بازار موجودند. این نوع جوراب ها در مقایسه با جوراب های پنبه ای قدرت فیتیله ای بالا و توان جذب سریع عرق را دارند و پاها راخشک نگه می دارند. الیاف آکریلیک، نوعی  الیاف مصنوعی است که سبک، با دوام و لطیف است. اکریلیک با الیاف دیگری مثل پنبه ترکیب می شوند و برای تولید جوراب های ورزشی با توانایی فیتیله ای بهتر و دوام بالاتر کاربرد دارند.

نایلون

الیاف نایلون به خوبی می تواند شکل خود را حفظ کند و اینکه می تواند به خوبی رطوبت را از پوست دور کند. جوراب های نایلونی به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای ورزش نیستند. ولی در ترکیب شدن با دیگر الیاف ها قدرت و خاصیت ارتجاعی بالایی را فراهم می کنند.

لایکرا

لایکرا نوعی مواد سنتزی است. ویژگی اصلی آن کشش و قابلیت ارتجاعی آن ها است. جوراب های ورزشی لایکرا بسیار سبک و راحت هستند. اغلب از ترکیب این الیاف با مواد دیگر ساخته می شوند. خاصیت ارتجاعی لایکرا مکمل قدرت جذب فیتیله ای، دیگر مواد مانند پشم می شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *